Oslo, zastavení druhé

V minulém díle jsme viděli operu a pobřeží Bygdoy. Teď se půjdeme projít od nádraží až k nejkouzelnějšímu parku, který je plný uměleckých děl!

 chcete vědět víc?

Umí trolejbus couvat?

Už pár dní pokládám náhodně svým známým a kamarádům tuto otázku. Ještě nikdo mi na ni nedokázal odpovědět, ba se spíš uculil a asi si pomyslel, co mě to zase napadlo za blbinu. Já opravdu chtěla znát odpověď, protože jsem to sama nevěděla. Mohla bych se na ně zlobit, že to nevěděli? Jasně že ne. Ale jsou chvíle, kdy se na lidi čertíme. Obzvlášť asi tam, kde jsme jako ryba ve vodě. Ve svém oboru, kde nám přijde jako naprostá katastrofa, že někdo něco neví! Vždyť je to tak jasné neasi!

 chcete vědět víc?

Oslo, zastavení první

Taky to tak máte, když někde jste, hrozně se vám tam líbí nebo to tam máte prostě rádi tak si představujete, jak byste někomu potom dělali průvodce a předali mu všechny svoje zážitky? Já to teda miluju! Často si představuju, když přijedu domů a jdu pěšky z nádraží, že se mnou přijela nějaká kámoška a já ji vykládám kde co je a odkud mám jaké zážitky. Stejně to mám s Oslem.

 chcete vědět víc?

Co chci stihnout do 30!

Tento seznam mě napadl vytvořit už dávněji a ještě více mě postrčil článek u Lucky na blogu. Ale nějak jsem nemohla pořád vymyslet více než dvě položky, které by v seznamu byly. Nicméně jsem si řekla, že je to jedno, a že právě při psaní mě něco napadne. A když to pak upravím nebo smažu? To je přece fuk.

 chcete vědět víc?

Lillehammer a poslední stanovačka

Poslední zastávkou na našem putováním před samotným velikánem, Oslem, bylo olympijské město Lillehammer. Cesta z Lomu byla nádherná, opravdu moc. Do údolí stékala ještě průzračná krásně modrá ledovcová voda a se zelenými lesy tvořila pěknou kombinaci barev.

 chcete vědět víc?

Jotunheimen a Lom

Svoje nadšení z tohoto parku jsem už naznačila v minulém příspěvku. Ale ono stále trvá a trvá, i po těch měsících. I po tom (a možná proto), co jsme si nesplnili ani jeden z výletů, který tam byl naplánován. Až na tu cestu po silnici 55.

 chcete vědět víc?

Cesta do Jotunheimen

Že má Norsko nádhernou přírodu, tak o tom se nemusíme vůbec bavit. Nám to bylo jasné už před tím, než jsme tam odjeli. Ještě jasnější po prvních výletech a vůbec nejjasnější, když jsme vkročili do NP Jotunheimen.

 chcete vědět víc?

Stavanger a Bergen vlastně neznám

Když jsem plánovala cestu po Norsku, zahrnula jsem tam i pár měst, abychom zažili i trochu kultury jiné než té přírodní. Bohužel nám to kromě Osla moc neklaplo.

 chcete vědět víc?

Preikestolen, aneb ta čnící skála

Preikestolen leží u stejného fjordu jako Kjerag jenom na opačné straně a spíš na jeho začátku. Mohlo by se tak zdát, že to nebude taková štreka se k němu dostat. A taky vlastně ne, záleží jak si usmyslíte se k němu dostat.

 chcete vědět víc?

Stanování v Norsku

Všude možně se dočtete, že Norsko je co se týče volného stanování velmi otevřené a stanumilovné. Víceméně je to asi pravda, ale musíte mít také trochu štěstí. My ho měli obrovské dvakrát, jednou totální smůlu, jednou jsme už byli rozmlsaní a jednou jsme si zaplatili kemp, protože kolem byla krása nesmírná a my za ni byli ochotni vysolit i nějaký ten NOK.

 chcete vědět víc?