Páteční novinky 3.

Páteční novinky 3.

Zdravím vás opět v pátek s novinkami ze světa výživy, jídla a potravinářského průmyslu! Už jste slyšeli o A1 a A2 mléku? Nebo o tom, jak Burger King udělal "smírčí" krok k McDonald's?

Perfektní náhražka za cukr? Máme dalšího kandidáta.

NPR

Tím by měla být alulóza, která je z chemického hlediska podobná glukóze nebo fruktóze, jenom se liší v uspořádání vodíku a kyslíku. V této oblasti se zpravidla řeší, zda náhradní cukr nebo umělá sladidla zvyšují glykémii nebo mají jiné nežádoucí účinky. Článek nabízí pohled výživového experta, který upozorňuje na možný nepříznivý vliv na trávení, kdy alulóza putuje přímo do tlustého střeva a může způsobovat břišní diskomfort nebo narušit naši mikrofloru. Na druhou stranu se její producenti hájí tím, že její podstatná část je vstřebána již v tenkém střevě a bez závažnější metabolizace vyloučena do moči. 14 účastníků studie, kterou se ohání je ale opravdu málo. Každopádně nás to až tak trápit nemusí, protože se (zatím) v Evropské unii s touto náhradou nesetkáme. Dle mého názoru je lepší sáhnout po jiné chuti, než po náhradním sladidle nebo po "opravdovém" cukru, ale s mírou.

A1 nebo A2 mléko?

Authority Nutrition

Hlavní mléčnou bílkovinou kravského mléka je kasein, který má několik typů, které mají zase několik forem. V tomto článku je hlavním hrdinou beta-kasein, konkrétně jeho formy A1 a A2. Dle některých studií jsou mléka obsahující pouze A2 formu zdravější variantou. Nutno dodat, že směrodatných důkazů je málo a jednoznačně tento verdikt potvrdit nelze. Cítím tady ale vystrkující růžky marketingových guru, kteří na tomto založí nejednu kampaň. Pro zájemce článek nabízí i krátké shrnutí (s odkazy!) k onemocněním, které mohou mít co do činění právě s A1 nebo A2 formou kaseinu v mléce.

Speciální daně na slazené nápoje

BeverageDaily

Populární šéfkuchař a otec Jamie Oliver se už nějakou dobu zajímá o správné stravování a zdravější volby při výběru potravin. Jedním z kroků, kterými se snaží o osvětu mezi občany UK je i zavedení tvrdší daně na slazené nápoje. Z pohledu průmyslu a i ostatních států však nemá přílišnou podporu. V tomto musím souhlasit. Kdo bude chtít sladký nápoj, koupí si ho, i když bude o pár liber dražší. Je třeba vzbudit v lidech chuť se sebou něco dělat. Nevyhazovat jim z ledničky nezdravé potraviny, ale docílit toho, aby si je vůbec nekoupili, a to ať jsou cenově přístupné nebo ne.

McWhopper jakožto společné dílo Burger King a McDonald's

Tech Insider

Burger King tento týden vyzval svého konkurenta McDonald's, aby v rámci Peace One Day vytvořili společný hamburger a na jeden den tak přestali "bojovat v burgerové válce". Vytvořil k tomu i spot za účasti zakladatele Peace One Day Jeremy Gilleyho. McDonald's se ale nezdá být nápadem tak nadšený, a na výzvu zareagoval dost suše. Ač nejsem fanda fast foodů, mohlo to být zajímavé oživení této scény. VIDEO

Nutrienty ve školních obědech - nová studie

Bezpečnost potravin

Od září se spouští nová studie, která chce vyzkoumat jak si na tom stojí školní obědy z hlediska nutričního složení, používání instantních směsí a následného přívodu sodíku, a jestli počet vařených porcí ovlivňuje jejich kvalitu. Výsledky by měly být do konce roku 2016, jsem zvědavá!

Tak počítat nebo nepočítat kalorie?

Food Navigator, The Independent

Podle vědců bychom měli přestat počítat kalorie, místo toho se více zaměřit na volbu potravin a benefity, které přináší našemu zdraví. V souvislosti s tím je prezentována tzv. středozemní dieta bohatá na extra panenský olivový olej, ořechy, ovoce a zeleninu, která ve studii z roku 2013 prokázala pozitivní výsledky v souvislosti s výskytem kardiovaskulárních onemocnění u osob, které se nacházely v riziku jejich vzniku. Ve studii skupina, která konzumovala tuto dietu neměla energetické restrikce, ale zaměřila se na výše zmíněné potraviny (ještě k tomu ryby, luštěniny a obiloviny). Na základě toho, bychom se měli odvrátit od počítání kalorií, ale přemýšlet odkud pocházejí. Základem je rovnováha a myslím, že rozumné počítání s rozumným výběrem potravin se vůbec nevylučuje.

Maaemo - restaurace v Oslu

Eater

Tahle reklama na Michellinskou restauraci v norské metropoli se mi moc líbí. Řekla bych to tak, že je prostě jinde. Dost slov, zakončete Páteční novinky touhle severskou nádherou - Kapitola I, Kapitola II.