Páteční novinky 16.

Páteční novinky 16.

Výjimečně jsem měla včera i dnes dopoledne volno, tak se na to podívejme, Páteční novinky v pátek! Jsem ráda, že si nedokonalé ovoce a zelenina nachází cestu k našim srdcím a snad se brzy bude prodávat ve velkém. Jinak už jste slyšeli o chytrém Nima senzoru?

Pan "doktor" Robert Young, tvůrce a propagátor diety, která má měnit pH v našem těle stane před soudem. Na svém ranči totiž "léčil" nemocné pacienty bez licence a ještě s falešným doktorským titulem. Mezi oběťmi byla například Naima Houder-Mohammed, která trpěla rakovinou prsu a za rady a léčbu zaplatila docela balík. Žádná dieta nemůže ovlivnit pH v našem těle, které má spoustu svých mechanizmů na jeho udržení v optimálním rozmezí. 

K Penny Marketu a Rohlik.cz se přidává s prodejem nedokonalé zeleniny a ovoce i Tesco. Odůvodňují to zcela logickými argumenty, že je vyhazování takové zeleniny a ovoce plýtváním jinak nepoškozeného sortimentu. Tyto produkty by navíc měly být o 20 % levnější. 

Kolegyně ze Slovenska se pustila do velkého srovnání ořechů. Ty mají mnoho benefitů, ale zase se to kvůli vysokému obsahu tuků nesmí s nimi přehánět. Mimo tuky bychom v nich našli bílkoviny, vitaminy, minerální látky, vlákninu a spoustu dalších bioaktivních látek. Pekanové ořechy, makadamia a vlašské ořechy se pyšní nejvyšším zastoupením nenasycených mastných kyselin, které příspívají ke zdraví našeho srdce a mysli. Arašídy pak mají například zase nejvyšší obsah bílkovin na 100 g (26 g). 

Nima je první přenosný senzor na zjištění lepku v jídle. Jdete na večeři, do kabelky strčíte Nimu a když si nejste jistí "bezlepkovostí" vaší večeře, odeberete vzorek do kapsle, počkáte tři minuty a voila! Tato sranda ale stojí 279 dolarů, přičemž testovací kapsle jsou na jedno použití. Ve startovacím balíčku dostanete tři a dokoupit si je pak můžete v rozmezí od 5 do 7 dolarů za jednu. Trochu drahý špás na časté testování, nicméně výrobci nabízejí i aplikaci, kde můžete sdílet výsledky, čímž se má vytvořit jakási síť ověřených restaurací a podniků. 

Minulý týden jsem psala o ochranných obalech Edipeel a tento týden u ovoce a zeleniny taky trochu zůstaneme. Ve Švédsku a Dánsku zkouší nahradit nálepky (například o původu) laserem. Chtějí tak šetřit životní prostředí - odhadují, že by mohli ušetřit až 200 km plastikových rolí za rok jenom při laserovém značkování bio avokád. 

Nebojte se Twitteru a přijďte mě tam taky navštívit! Krásný víkend, já se jdu podívat na moji první zabijačku v životě!