Jak jinak do Norska

Jak jinak do Norska

Cest do Norska vede opravdu hodně. Nejlepší je letět samozřejmě, jenomže pak si musíte nějak zařídit dopravu po Norsku pokud chcete cestovat, a to není úplně nejlevnější. Půjčování auta se mi zdálo jako nesmysl. Vlaky jsou dražší, ale dají se vychytat jejich spešl low cost jízdenky, které se pohybují tuším od 199 do 399 NOK.

Další variantou - a dle mého pro cestování po Norsku tou nejideálnější - jsou auta a trajekty. Těch je neskutečné množství a míst odkud vyrazit a kam doplout taky. Kromě přístavů v Norsku (na jihu Kristiansand, západní pobřeží se Stavangerem nebo Bergenem nebo Oslo a jiné) můžete jet i do Švédska, nejlépe asi do Trelleborgu. Startuje se většinou z německého Rostocku nebo Sassnitzu ideálně pokud jedete přes Švédsko. Dánské Hirsthals nebo Frederiskhavn bych volila při cestě rovnou na jih Norska nebo na západ.

Při volbě odkud-kam se zamyslete kam pak chcete jet, kolik toho chcete ujet a ideálně abyste nejeli dvakrát tu samou trasu. Ceny se dají taky různě kombinovat.

Další varianta je využít moderního Oresund mostu, který spojuje Dánsko se Švédskem.

Užitečné odkazy:

http://uk.oresundsbron.com/page/976

http://www.directferries.cz/

http://www.fjordline.com/

Ceny trajektů jsou dost rozdílné. V předstihu se dají koupit poměrně levně, ale nemůžete je většinou vrátit (za příplatek), takže jste vázáni časem vyplutí. Záleží taky v jakou hodinu jedete, v noci jsou možná levnější. Teda mně se to tak zdálo.

Místenku nebo dokonce kajutu je podle mě zbytečné kupovat. Já alespoň celou cestu tam strávila na záchodě, takže kdybych měla koupenou místenku, dost bych se naštvala. Zkrátka vždycky se nějaké to místo najde a nejede se zase 10 hodin, aby to člověk někde nevydržel.

Pokud úplně nekámošíte s vlnami, přibalte radši kynedril.