Praktické rady do Norska

Praktické rady do Norska

Mít obhlédnuté nějaké ty památky, úkazy přírody a pár nákupních tašek v kufru navíc je fajn. Mít přehled o nějakých praktických radách při cestování nebo návštěvě Norska ještě víc fajn. Mít to na jednom místě - nejfajnovější.

1. Placení silnic

V Norsku neexistují speciální dálniční známky a poplatky za dálnice. Zpoplatněná může být totiž i běžná silnice, speciální příjezdové cesty v parcích nebo vjezdy do měst. Vždy jsou označeny cedulí a zaplatit můžete, v případě města například na informacích, v případě silnic "venku" na značené pumpě. Platit taky nemusíte nic - tedy na místě. Na příslušných místech totiž fotobuňka vyfotí spz vašeho auta a vše pak posílá na centrálu, kde vám vedou účet. Ten se potom pošle tuším do Velké Británie a odtud do vaši schránky. Nám dodnes (od srpna 2014) účet nepřišel. (Více zde)

2. Parkování

Parkování na výchozích bodech například u Preikestolen nebo Kjerag bylo jednotné na den, a to 100 NOK. Ve městech je parkování dražší (zjm. Oslo), a při několikadenní návštěvě se nestačíte divit jak to naskakuje. Jestli jdete jenom na pár hodin omrknout centrum, není to tragédie. Jestli zůstanete déle, je lepší najít neplacená místa, kterých je opravdu poskrovnu a musíte mít sakra štěstí..

3. Všechno krát tři

Kurz norské koruny se pohybuje okolo 1 NOK= 3 Kč. Já vím, na dovolené se přepočítávat nemá. Nicméně já měla pocit, že jsem vlastně v našem obchodě a mám před sebou stejné ceny. Jenomže v nokách. Takže v reálu peníze mizí opravdu vesmírnou rychlostí.

4. Pokud můžete, nakupte doma

Rozuměj, pokud jedete na čundr, máte to kde uskladnit, nevadí vám jíst dva týdny kus kus, nějaké instantní věci, fazole se salámem atd, VAŘTE. Na jídle pak ušetříte spoustu peněz, které můžete utratit třeba na jedné výborné večeři, místních trzích nebo za tradiční potraviny. Ty jsou dost unifikované a výběr není, řekla bych, tak rozmanitý jako u nás. Co se týče specialit, určitě ochutnejte typicky skandinávský syrovátkový karamelizovaný sýr Mysost. Já jsem se zamilovala do vanilkových jogurtů.

5. Alkohol normálně nekoupíte

O prohibici jste určitě už slyšeli. Je to tak, a v běžných potravinách koupíte maximálně tak pivo a i to je omezené časově (po určité večerní hodině, vám ho už neprodají). Pokud si chcete smlsnout na něčem tvrdším, musíte do spešl prodejen Vinmonopolet, kde je prodej na občanku nebo jiný průkaz totožnosti a otevírací doba také není nonstop. V rámci letiště si můžete po příletu na letenku, kterou vám orazítkují, koupit tuším 1l tvrdého alkoholu a o něco víc například vína. Přivézt můžete taky 1l tvrdého a jeden karton cigaret. Další kapitolou je alkohol v restauracích, ve kterých je převážně DOST drahý.

6. MHD v Oslu

Při své první návštěvě jsem to dost šidila a měla dokonce konfrontaci s revizory (kteří mimochodem bývají poznat). Když jsem viděla výši pokuty, šla jsem do mdlob. Zhruba za deset minut zabraly psí oči a pustili mě. Ale už bych to nechtěla zažít. Asi jako všude, se nevyplatí kupovat jednotlivé lístky a pokud pojedete víc jak třikrát, vyplatí se už na 24 hodin. (Více zde)

7. Cash je předpotopní záležitost

Platba kartou je naprostou samozřejmostí. Skoro nikdo u sebe nenosí hotovost. Kartou zaplatíte i šatnu v divadle (dost srandovní představa, že by tohle šlo v ČR), jakoukoli zbytečnost v obchodě bez trapných poznámek dalších lidí v řadě nebo prodavaček. Tohle mi přišlo vážně super a rychle si na to člověk zvykne. O to větší pecku dostane potom u nás, kde při placení zjistí, že prodejna nemá terminál a musí jít shánět bankomat..třeba do deště!

A další záležitosti? Ptejte se!