Stavanger a Bergen vlastně neznám

Stavanger a Bergen vlastně neznám

Když jsem plánovala cestu po Norsku, zahrnula jsem tam i pár měst, abychom zažili i trochu kultury jiné než té přírodní. Bohužel nám to kromě Osla moc neklaplo.

Cesta do Stavangeru vedla zpět přes Jossang, trajektem do Lauvvik a potom směrem na Sandnes. V samotném městě jsme zvládli navštívit sámošku, odskočit si tam a koupit kafe. No dobře, nějaký ten sightseeing taky proběhl, ale bylo to spíše takové to bezúčelné šourání se městem, když nevíte po čem jdete a kam jdete. Ale ono to vůbec nevadilo.Stavanger je město na západním pobřeží, které je (mimo jiné) plné dřevěných domečků, které nejsou jenom bílé, ale někdy přízemní Norové zvolili i dost "nadzemní" barvy. Moc jsme ho nezkoumali, nebyli v žádné galerii, ani nevychutnávali atmosféru na lavičce v parku, jak se to romanticky dělává. Rozhodli jsme se schovat před deštěm v autě a urazit další kus cesty směrem do Bergenu.

Aby nám to nebylo líto, přichystalo pro nás střapaté pobřeží západního Norska další dva trajekty. Tomu se zkrátka nevyhnete, protože se v této oblasti nachází hodně fjordů, které se nevyplatí objíždět. Dalším specifikem jsou tunely, ale o tom třeba v dalším příspěvku. Takže ty trajekty: z Mortavika do Arsvagen, z Sandvikvag do Halhjem. To jsou názvy co. Radši si to napište na papírek!

V Bergenu nám opět počasí velmi nepřálo a naše kroky jednoznačně směřovaly jenom na jedno místo - do Bryggen! To jsou dřevěné domečky na pobřeží fjordu, u kterých zíráte na to, že drží pohromadě a ještě je nic neodfouklo. Uvnitř najdete spoustu uměleckých dílniček, Norway shopů, ale třeba i advokátní kanceláře nebo restaurace a kluby.