Oslo, zastavení druhé

Oslo, zastavení druhé

V minulém díle jsme viděli operu a pobřeží Bygdoy. Teď se půjdeme projít od nádraží až k nejkouzelnějšímu parku, který je plný uměleckých děl!

Od nádraží až k paláci vede hlavní ulice Karl Johans gate a při procházce po ní potkáte spoustu zajímavostí, hlavně v postranních uličkách a taky hodně obchodů. Já jsem si v Norsku oblíbila BikBok (najdete ho třeba i ve Švédsku) a jeho výprodeje, protože ty jsou super. Jako je to hadrárna a přehrabovačka, ale vždycky jsem něco za pár noků našla a ráda ty věci nosím do dneška. Z důležitých institucí je v blízkosti Parlament a potom Národní galerie, kde je toho spousta k vidění hlavně z díla Edvarda Muncha. Výhodou je, že tuším každé pondělí mají vstup zadarmo, takže kdo holdujete umění, jděte tam!

Za palácem je rozlehlý park plný fontán a trávníků jako stvořených pro lenošení. Parkem se dá potom projít na Majorstuveinen, což je ulice plná dalších obchodů. Následně přes ulici Kirkeveien můžete dojít až ke Frogner stadionu a odtud už je blízko Frogner park, který je naprosto boží. Byla jsem tam tak čtyřikrát a poprvé asi tři hodiny. Všechny ty sochy jsou fascinující a musíte si je prostě ošahat. Na svědomí je má norský sochař Gustav Vigeland a celému parku dominuje monolit z lidských těl a dalších soch znázorňujících koloběh života.

Ještě jsem se chtěla zmínit o pevnosti (Akershus Castle Church) a radnici (Oslo Radhus). Obě stavby jsou na pobřeží a opět z nádraží se k nim dá v klidu dojít. Pokud se vydáte k hradu a vyjdete až nahoru, budete mít krásný výhled na fjord a Aker Brygge. Radnice je zase monumentální budova, která má stropy až do nebes a tak bohaté výmalby, že nevíte kam dřív mrkat.

Myslela jsem, že tímto článkem se s Oslem rozloučíme, ale ještě jsem chtěla napsat něco o můstku a jezeru, a to mi přijde ještě s množstvím uvedených fotek prostě moc! Takže se v Oslu zastavíme ještě jednou, napotřetí! Těším se.