Oslo, zastavení první

Oslo, zastavení první

Taky to tak máte, když někde jste, hrozně se vám tam líbí nebo to tam máte prostě rádi tak si představujete, jak byste někomu potom dělali průvodce a předali mu všechny svoje zážitky? Já to teda miluju! Často si představuju, když přijedu domů a jdu pěšky z nádraží, že se mnou přijela nějaká kámoška a já ji vykládám kde co je a odkud mám jaké zážitky. Stejně to mám s Oslem.

Aby bylo hned na začátku jasno. Nežiju v Oslu, nepovažuju se ani za experta na Oslo a nebudu psát kde mají nejlepší kávu a zákusek, protože to nevím :) Na takové rady ráda doporučím Terezky blog, která už delší dobu v Oslu žije a dokonce se pohybuje v gastronomii každodenně. Ráda bych s vámi udělala virtuální obhlídku mého nejoblíbenějšího, tak jak jsem tam měsíc chodívala já a jak jsem měla příležitost povodit své kamarády v létě.

V Oslu mám jednu velikánskou výhodu. Žije tam jedna z mých nejlepších kamarádek a taky výš zmíněná Terezka, se kterou vždycky hrozně ráda zajdu na kafe a popovídám si co je nového. Tudíž si nemusím lámat hlavu s tím, kam na dort, kam na kakao a kam na salát. Taky s tím, kam ji večer složím. V tom tkví další výhoda, protože kamarádka bydlí v centru, téměř pár kroků od paláce, takže se (skoro) všude dostanu pěšky.

Už před mým první příjezdem jsem měla zhruba obhlédnuto na internetu, co musím v Oslu vidět nejlépe první den po příjezdu. Prostě hned. Jedním takovým skvostem byla opera. A pokaždé když jsem se vrátila, musela jsem se vrátit i tam. Je to kouzelná budova, jako by plula na moři. Když jsem ji viděla poprvé naživo, spadla mi huba. Oněměla jsem, v duchu mi znělo hustý hustý hustý hustý. Co mě nejvíc na ni fascinuje? Můžete po ní chodit. Povedla se nám vyjet i na kole. (Budu asi vypadat, že ráda lozím na střechy, ale tady to dělají turisté z celého světa, takže na tom není nic divného!) I když nejdete zrovna na představení, můžete i dovnitř a na chvilku se posadit. Je tam zdarma wc a wifi, což se někdy dost hodí.

Od opery se dá dostat na Aker Brygge, což je moderní zástavba plná restaurací, obchodů, luxusních domů a kanceláří na pobřeží oslovského fjordu. I když všechna tato slova zavání snobárnou, nenechte se mýlit. Dají se tady najít kavárny s normálními cenami a místo k odpočinku taky. Já sem chodila třeba jenom tak odpočívat na schody k vodě a sledovat lodě a lidi. A domy. Ty se zde totiž velmi povedly.

Ze zadní části Akker Bryge směrem k přístavu se můžete napojit na chodník/cyklostezku vedoucí na poloostrov Bygdoy. Tam si nepřipadáte jako ve městě. Je tam pláž, můžete se vykoupat, zaskákat si, lenošit a udělat si procházku, i když sem v pohodě jede i mhd. Samozřejmě obyvatelé Osla jsou si toho vědomi a ve vypečený víkendový den zde nebudete opravdu sami. Z Akkerg Bryge je to asi 5 km podél pobřeží, kolem královských statků, kde můžete nahlédnout do kravína a vůbec, je to tam pěkný. Na poloostrově ještě můžete navštívit všechna ta muzea s vikinskými loděmi a zahlédnout další naprosto famózní budovu společnosti Statoil.

Příště se projdeme od nádraží po ulici Karl Johans Gate k paláci a až do Vigelandsparku omrknout všechny ty super sochy!