První návštěva Rocky Mountains

První návštěva Rocky Mountains

Kamarádi potřebovali odvést na letiště do Calgary, tak jsme to spojili rovnou s výletem tak na tři až čtyři dny se zastávkama v Rocky Mountains a bylo to boží. Až na to Calgary.

Ať to máme hnedka z krku. Takže co s tím Calgary? Kanada je krásná země, ale její hornatá část se nachází na západě a jakmile vyjedete z Rockies, je to placka až na druhou stranu. A první na co narazíte je Calgary. Abych mu příliš nekřivdila, musím přiznat, že je zrovna období, které barevně nesvědčí asi žádnému místu a dohromady jsme tam nebyli vlastně ani 24 hodin. Taky když vyjedete zrovna z mohutných hor, kde si kroutíte krky, abyste dohlédli na všechny ty štíty, je to potom najednou facka a muselo by tam stát jo něco, aby vás to nezklamalo. Ale! Stručně a bez obalu řečeno - placka s obytnými domy a mrakodrapovým centrem, které se ale úplně ztrácí v moři těch domků. Na milionové město bych čekala, že to tam bude trochu i žít, ale asi jsme nešli na ta správná místa. Na druhou stranu jsem po několika měsících (!) zažila jaké to je, že do vás někdo vrazí na ulici. Ne každý vám řekne "ahojjaksemáš", ne každý má na sobě vyhrnuté oteplováky a ne každý má na korbě auta dva skůtry. A skoro každému jste úplně šumák. Anonymitu tady v Revy zrovna totiž nemáme.

Po cestě do Calgary nám počasí úplně nepřálo, takže jsme viděli v podstatě zlomek toho co na cestě zpět. Taky jsme se na začátku zasekli hned na dvě hodiny v Rogers Passu, kde odstřelovali laviny, a aby kluci stihli už přesunutý let, měli jsme trochu kvapík. S Jaroslavem nás čekaly ale ještě tři dny, tak nám to nevadilo. Občas nám ale vadilo, že nemáme mapu. Takže jsme několikrát zabloudili, ale ve výsledku to bylo super, protože jsme nejeli po dálnici co jsme přijeli, ale po vedlejší silnici, která byla klidnější, mohli jsme si kdykoli zastavit na fotku a že to bylo několikrát. Naše hlavní zastávky byly v Canmore, Banffu, Minewanka a Two Jack Lake, Johnston Creek a Lake Louise. 

O Canmore jste mohli slyšet nedávno v souvislosti s biatlonem. Je to malé město, kde vlastně nic moc není, ale ty hory! Mají tvar jak žraločí zuby a je to prostě dechberoucí. Banff je hodně turistické město, ale v porovnání třeba s Whistlerem je mnohem evropštější a milejší. Mně se tam líbilo a určitě bych tam jela znovu. Kousek od Banffu je potom jezero Minewanka a ještě před ním Two Jack. Momentálně je tam pořád dost kosa, takže jsou jezera zamrzlá, ale i tak nádherná! Jaroslav byl teda zklamaný, tak tam musíme v létě zase. Což mi upřímně nevadí. 

Do Lake Louise jsme na doporučení jeli po cestě vedoucí parkem a na druhý pokus jsme zajeli do Johnston Creek, který byl i teď v zimě docela plný turistů. Sranda byla, že cesta vedoucí k vodopádům byla totálně pokrytá ledem, takže jsme se pět kilometrů spíš klouzali než šli. A to všichni bez ohledu na to, jestli měli protizkluzové návleky, pohory nebo conversky. Ale ty vodopády! A vymletý kus země, který se mi nevešel ani do záběru stály za to. 

Ještě jsme zvládli Lake Louise. Nejslavněší jezero s Fairmont hotelem, které ale není zdaleka nejpěknější. Ale znáte tu fotku s nápisem "Collect moments not things"? Tak to je z tama. 

Těším se až bude tepleji a budeme moct podniknout takové to pravé kempování. Ne v péřovkách a zahřívacích procedůrách ve Starbucks. Budeme mít alespoň srovnání, jak to vypadá v létě i v zimě. Snad to bude stejně monumentální!