Páteční novinky 12.

Páteční novinky 12.

A po několika pátcích jsem zase posbírala veškerou motivaci co jsem měla a napsala Páteční novinky. Dneska je to takový mišmaš všeho zakončený kvízem, který si určitě udělejte!

Víc jíme, když pořádně nespíme!

NPR, Journal Sleep

Že je spánek základní součást našeho života a bez něj to pořádně všechno nefunguje víme. Asi někde v hlavě i tušíme, že když se pořádně nevyspíme, může to vést k následné konzumaci většího množství kalorií. Ale proč? Nová studie v časopise Sleep navrhuje, že za to může endokanabinoid, který je v důsledku spánkové deprivace vyplavován a má za následek vyšší požitek z přijímané stravy. Samozřejmě v takovou chvíli upřednostníme ty méně zdravé varianty.

Zelený čaj dohromady se železem nefunguje

MNT

Zelený čaj je mimojiné ceněn pro své antioxidační účinky a protizánětlivé působení, které je připisováno na vrub katechinů. Vědci však přišli na to, že jeden z nejúčinnějších je blokován, pokud zelený čaj konzumujeme dohromady z potravinou bohatou na železo (například červené maso). A nejenom, že je blokován účinek katechinů, ale železo potom také není správně využito. Ačkoli bylo tohle působení zkoumáno na modelu, upozorňuje zpráva trefně na problematiku vzájemných interakcí mezi jednotlivými složkami stravy. 

Světový den ledvin

World Kidney Day

Na druhý čtvrtek v měsíci březen vždy připadá Světový den ledvin. Téma letošního dne je zaměřeno hlavně na dětskou populaci a rodiče, kteří by měli mít povědomí o závažnosti onemocnění ledvin. 

One You

Huffington Post

One You je nová britská kampaň, která cílí na populaci středního věku. Hlavním poselstvím je udržení zdravého životního stylu i v tomto věku a neomezit své "aktivity" na osm hodin v práci a následnou hodinu strávenou v autě na cestě domů. Důležité je zachovat správné stravování, dostatek pohybu a nekouřit! Následováním těchto doporučení se můžete dočkat zdravějšího důchodu, než jejím vyhýbání (to není asi žádné překvapení). Vždy jsme si ale říkali, že doporučení k prevenci tzv. civilizačních onemocnění jsou pro mnoho lidí těžko plnitelná, jelikož vývoj takové nemoci nás nebolí. Dlouho necítíme, že se pomalu zvedá hladina cukru v naší krvi, ignorujeme nějaká ta kila navíc. Na konci ale může být už pozdě. A jak jste na tom? Otestujte se v kvízu How Are You?.