Páteční novinky 22.

Páteční novinky 22.

Okurková sezóna, stejně jako plovárenská, opalovací, houbařská, meruňková, borůvková, no prostě jakákoli LETNÍ, je v plném proudu. Pár výživářských novinek je tady ale také!

Vypadá to, že nový film What The Health je zase další dokument, který hraje na emoce a senzace. Hlavním tvrzením je, že veganská strava dokáže spasit svět a je pro nás i naši planetu tou nejlepší. Maso, mléko a výrobky z nich jsou potravou ďábla a způsobují snad vše od zakopnutí po rakovinu. To je samozřejmě nadsázka, nicméně k takovým snímkům prosím vždy přistupujte obezřetně. Recenze od SBM.

 

Dvojí kvalitu potravin u nás a ve zbytku Evropy byl řešit ministr zemědělství Marian Jurečka na zasedání Rady pro zemědělství a rybářství v Bruselu. Už nějakou dobu na tento fakt poukazuje, a po zpracování studie na VŠCHT tato zpráva začala rezonovat médii. Na prezentaci výrobků, kterých se zjištění týká můžete mrknout TADY. Uvidíme, jestli se něco změní nebo se budou firmy dále vymlouvat na "senzorické a finanční požadavky" cílových konzumentů. No já nevím, komu víc chutná drůbeží separát?

Před nějakým časem jsem psala o review na umělá sladidla. K dnešnímu dni se na to vědci podívali znovu a znovu v podstatě přišli na to samé. Tím, že budete k doslazování používat náhrady za cukr, pravděpodobně nezhubnete, ani lépe nebudete kontrolovat svou váhu. Já bych řekla, že je to zkrátka malý hrač na poli, kde proti sobě nebojují jenom dvě strany, ale asi tak všechny co vás napadnou - určitě se na umělá sladidla nespoléhejte.

Už v červnu běžel seriál o označování potravin. Jestli jste někdy našli odvahu, brýle v tašce a zanořili se do etiket, může vám to přijít k duhu. 

U nás teď popršelo, takže započala konečně houbařská sezóna! Co ale, když se zadaří a nestihneme všechno sníst? Usušit, zamrazit nebo zavařit!

A z trochu odbornějšího soudku. Pro ty, co mají zájem v nutrigenetice a nutrigenomice (co to je?) - Guide for Current Nutrigenetic, Nutrigenomic, and Nutriepigenetic Approaches for Precision Nutrition Involving the Prevention and Management of Chronic Diseases Associated with Obesity.

Přehled studií, které se zabývaly vlivem konzumace mléka a mléčných výrobků, či vápníkem fortifikovaných potravin na mě koukl na Twitteru. Vypadá to, že příjem takových potravin v dětství a dospívání může mít pozitivní efekt na tvorbu kostí! (btw to máme hezký opozit k první novince, co?)

Doufám, že si užíváte dovolené, prázdniny a dny plné odpočinku stejně jako já. Zase se budu těšit, tentokrát ale s článkem z cestovatelského soudku!