Ne, v unicorn frappucinu není schovaná žádná jednorožčí magie z temného lesa. Je to chemie, která se automaticky hned ale nerovná něčemu špatnému! Trochu si určitě užijete u Shockumentary Binga a až přeloží The Case Against Sugar, nenechte se příliš strhnout.
The Case Against Sugar je nová kniha Garyho Taubese, od kterého jste možná v knihkupectví viděli Proč tloustneme. Já ji neviděla ani nečetla a ani tuhle novou (v češtině ještě nevyšla), ale na recenzi jsem koukla na mém oblíbeném Science Based Medcine. Cukr si teď bere do pusy kde kdo. Po tom, co se doporučovaly nízkotučné diety a epidemie obezity stejně dál rostla (a roste), našel si svět nového viníka. Chybou ale je, že staví na podobném podkladě. Tvrdí, že indikace nízkotučných diet byla prováděna na základě nedostatečného vědeckého důkazu. Nicméně to samé nyní provádí podle Harriet Hall, autorky recenze, i autor knihy. Nabádá čtenáře k tomu, aby omezili cukr, na druhou stranu přiznává, že to taky skvěle podložené nemá...
Po všech těch doporučeních na zvýšení příjmu vlákniny konečně přichází něco, co by mohlo zapadnout do denní rutiny. Čaj nebo kávu snad pije každý na denní bázi, a tak v Honesty Food vymysleli, že by tu vlákninu přidali právě do těchto nápojů. Jako taková nemá chuť ani vůni, takže spotřebitel nic nepozná. Jedná se ale pouze o jeden druh (z hrášku), takže tím ztrácíme jistou pestrost. Určitě by se něco takového nemělo stát hlavním zdrojem vlákniny, protože když si dáme papriku, není to jenom o ní, ale také o dalších látkách. Já osobně jsem #zanormalnijidlo, ale testla bych to ze zvědavosti!
Ve Starbucks teď dělají jednorožčí frappucino. Na instagramu se to hemží ### a #unicornfrappucino už přerostlo 150 tisíc příspěvků. Růžová a modrá barva, které se navíc tak nějak mění během procesu upíjení evokují představu eček a chemie - nebo magie? Chemii bych viděla za ingrediencemi a těmi proměnami, magii zase za tím, jak je to populární. Co se skrývá za modrou a růžovou barvou? Modrý prášek je získán ze spiruliny, což je modrozelená řasa a ten růžový zase z mixu různého ovoce a zeleniny. Barva i chuť se mění díky kyselině citrónové a změně pH.
V sobotu se konal pochod za vědu. Hlavně v USA, ale také v dalších 600 městech po celém světě. Většinou se konají pochody nebo protesty za něčí práva. Když si chceme něco obhájit. A bohužel se zdá, že popírání vědeckých poznatků začíná být nějak trendy. Pro informace už nemusíme chodit jenom do knihovny a samozvaní odborníci díky platformám sociálních sítí získávají spoustu fanoušků a velký ohlas. Vědci moc neumí komunikovat s veřejností a věda není tak pružná jako sympatická bloggerka, co točí jeden vlog za druhým o tom, jak se prolívá šťávama. V rámci tohoto dne připravili na Food Insight několik děkovných obrázků, které jsou zároveň odkazy na zajímavé články, například o umělých sladidlech, fortifikovaných potravinách nebo nesmyslnosti detoxikačních diet.
Shockumentary Bingo si vytiskněte a vždycky, když budete koukat na nějaký bombastický film o špatnostech v konvenčním zemědělství, si vezmete fixu a budete vyškrtávat. Když pak budete moci zvolat Bingo!, můžete zároveň na ten film zapomenout. Takovéto dokumenty, které hrají na emoce (a nehraje v nich Leo), vystupují v nich aktivisti a záměrně ukazují to či ono v horším nebo lepším světle, sdělují polopravdy a nejsou většinou moc blízko pravdě.
Zůstaňte v obraze a přihlašte se k doběru novinek!