Tak jsme se té dvacky dočkali! Vedle budoucnosti jídla, kterou bude ve svém speciálu sledovat pan Cuketka se podíváme na tučné diety nebo na to, jak se dá z jedné studie vytáhnout pravduhlásající titulek. A protože jsem srdcař, mám tady i jednu infografiku!
O zápísnících pana Cuketky jste určitě už slyšeli? No, kdyby ne, tak rozhodně bude stát za to sledovat nový speciál o budoucnosti jídla. Už teď tam je pár zajímavých článků a já se rozhodně těším na další. Vybírat můžete z práškové nebo hmyzí stravy a počíst si například o tom, jestli by bylo možné pěstovat brambory na Marsu. Nechybí ožehavá témata jako GMO, CRISPR metoda nebo porovnání všežravců, vegetariánů a veganů.
Omezování sacharidů a upřednostňování tuků, #paleo, #nosugar #sugarfree a další pojmy a # sahají v mé výživářské paměti hodně daleko. Většinou nad nimi kroutím hlavou, ačkoli musím uznat, že některé ty pokrmy vypadají fakt dobře. Ale to tak všechno. Studie a biochemie mluví jasně, takže to není tak, že díky vysokému příjmu tuků spálíte více kalorií, v ketóze nespálíte více tuků a váš metabolismus nebude "nastartovaný", rychlejší a výkonnější. Dokonce ani nebudete jíst méně, pokud založíte jídelníček na vysokém příjmu tuků. Pokud chcete na oběd sníst méně, dejte si polévku a ne tučný snack. A i když má tuk vyšší obsah energie na gram, ne, neznamená to, že má větší sytící schopnost. Naopak je za sacharidy a proteiny až na třetím místě.
Velikonoce jsou sice za námi, ale mě teda potěšil tenhle článek na NPR. Je o našem českém mazanci, který si s oblibou mažu máslem a popíjím k němu kakao na snídani. Potěšil mě taky proto, že chápu, jaké to je být v zahraničí a nemít tam to svoje domácí jídlo. A taky že jsem ten mazanec loni v Kanadě upekla. Musím teda s článkem nesouhlasit, protože mi to půl dne netrvalo. Takže, kdo chce psa bít, hůl si najde, že? Udržovat tradice stojí za to.
Ach ty titulky. Z observační studie se vytáhne nějaký závěr, který se většinou přetaví v jasnou příčinu a následek. Chápu, že “A diet soda a day might affect dementia risk, study suggests” nezní tak skvěle a jednoznačně jako "Diet Sodas Raise Risk of Dementia and Stroke, Study Finds", ale je v tom rozdíl. V tomto případě se jedná o studii, která mimo jiné hledala asociace mezi nápoji (ať už slazenými cukrem nebo umělými sladidly) a mrtvicí nebo demencí zahrnující Alzheimerovu chorobu. Lidé, kteří uvedli, že pili alespoň jeden uměle slazený nápoj za den, měli v porovnání s těmi, kteři si ho dali méně než jednou za týden, až třikrát vyšší riziko vzniku ischemické mrtvice a demence. V tuto chvíli ale musíme zapnout mozek a říct si, jaké jsou široce uznávané příčiny mrtvice a jestli tady už náhodou některé nemáme objasněné. Například vysoký cholesterol, tlak nebo cukrovka. Ano i lidé trpíci těmito obtížemi mohou hamburger zapíjet dietní colou. Já to viděla. Takže buďme opatrní ve čtení jenom titulků a koneckonců i v tom, co celkově konzumujeme. Nikdo neříká, že dietní nápoje jsou zdravé a optimální náhražkou těch sladkých. Na druhou stranu postavit je do role exkluzivního viníka je dost předčasné a pokrytecké.
A tak ještě něco pro to naše srdíčko. Infografika, která shrnuje už věci milionkrát řečené.
Kromě těchto novinek mám pro vás ještě jednu. Zadejte email a už o žádnou novinku nepřijdete. Já vám ji totiž pošlu! No neberte to.