Páteční novinky 20.

Páteční novinky 20.

Tak jsme se té dvacky dočkali! Vedle budoucnosti jídla, kterou bude ve svém speciálu sledovat pan Cuketka se podíváme na tučné diety nebo na to, jak se dá z jedné studie vytáhnout pravduhlásající titulek. A protože jsem srdcař, mám tady i jednu infografiku!

O zápísnících pana Cuketky jste určitě už slyšeli? No, kdyby ne, tak rozhodně bude stát za to sledovat nový speciál o budoucnosti jídla. Už teď tam je pár zajímavých článků a já se rozhodně těším na další. Vybírat můžete z práškové nebo hmyzí stravy a počíst si například o tom, jestli by bylo možné pěstovat brambory na Marsu. Nechybí ožehavá témata jako GMO, CRISPR metoda nebo porovnání všežravců, vegetariánů a veganů. 

Omezování sacharidů a upřednostňování tuků, #paleo, #nosugar #sugarfree a další pojmy a # sahají v mé výživářské paměti hodně daleko. Většinou nad nimi kroutím hlavou, ačkoli musím uznat, že některé ty pokrmy vypadají fakt dobře. Ale to tak všechno. Studie a biochemie mluví jasně, takže to není tak, že díky vysokému příjmu tuků spálíte více kalorií, v ketóze nespálíte více tuků a váš metabolismus nebude "nastartovaný", rychlejší a výkonnější. Dokonce ani nebudete jíst méně, pokud založíte jídelníček na vysokém příjmu tuků. Pokud chcete na oběd sníst méně, dejte si polévku a ne tučný snack. A i když má tuk vyšší obsah energie na gram, ne, neznamená to, že má větší sytící schopnost. Naopak je za sacharidy a proteiny až na třetím místě.

 Velikonoce jsou sice za námi, ale mě teda potěšil tenhle článek na NPR. Je o našem českém mazanci, který si s oblibou mažu máslem a popíjím k němu kakao na snídani. Potěšil mě taky proto, že chápu, jaké to je být v zahraničí a nemít tam to svoje domácí jídlo. A taky že jsem ten mazanec loni v Kanadě upekla. Musím teda s článkem nesouhlasit, protože mi to půl dne netrvalo. Takže, kdo chce psa bít, hůl si najde, že? Udržovat tradice stojí za to. 

Ach ty titulky. Z observační studie se vytáhne nějaký závěr, který se většinou přetaví v jasnou příčinu a následek. Chápu, že “A diet soda a day might affect dementia risk, study suggests” nezní tak skvěle a jednoznačně jako "Diet Sodas Raise Risk of Dementia and Stroke, Study Finds", ale je v tom rozdíl. V tomto případě se jedná o studii, která mimo jiné hledala asociace mezi nápoji (ať už slazenými cukrem nebo umělými sladidly) a mrtvicí nebo demencí zahrnující Alzheimerovu chorobu. Lidé, kteří uvedli, že pili alespoň jeden uměle slazený nápoj za den, měli v porovnání s těmi, kteři si ho dali méně než jednou za týden, až třikrát vyšší riziko vzniku ischemické mrtvice a demence. V tuto chvíli ale musíme zapnout mozek a říct si, jaké jsou široce uznávané příčiny mrtvice a jestli tady už náhodou některé nemáme objasněné. Například vysoký cholesterol, tlak nebo cukrovka. Ano i lidé trpíci těmito obtížemi mohou hamburger zapíjet dietní colou. Já to viděla. Takže buďme opatrní ve čtení jenom titulků a koneckonců i v tom, co celkově konzumujeme. Nikdo neříká, že dietní nápoje jsou zdravé a optimální náhražkou těch sladkých. Na druhou stranu postavit je do role exkluzivního viníka je dost předčasné a pokrytecké. 

A tak ještě něco pro to naše srdíčko. Infografika, která shrnuje už věci milionkrát řečené. 

Kromě těchto novinek mám pro vás ještě jednu. Zadejte email a už o žádnou novinku nepřijdete. Já vám ji totiž pošlu! No neberte to.