Chtělo by to asi větší osvětu u nenasycených tuků jako správné alternativy k nasyceným tukům, dále se podíváme na Pancake Art, zajímavosti a hrozby ze slazených nápojů a také na mýtus o nezamražování již rozmrazených potravin!
Nasycené tuky příliš často nahrazujeme nesprávnými potravinami
Nasycené tuky se staly velkým strašákem a v naší stravě by měly podle American Heart Association zabírat pouhých 5-6 %, což odpovídá 13 gramům. Tuzemská doporučení jsou mírnější a uvádějí až 20 gramů. Naší snahou je tak nahradit je jinou alternativou, víme ale jaký jiný tuk nebo potravinu zvolit? Podle studie Journal of the American College of Cardiology, které se zúčastnilo na 84 tisíc žen a 42 tisíc mužů a trvala 24-30 let příliš ne. Často se nasycené tuky nahrazují spíše méně kvalitními sacharidy jako třeba bílým chlebem namísto nenasycených mastných kyselin nebo složených sacharidů. Přičemž u záměny s nenasycenými tuky dochází až k 25% snížení rizika onemocnění srdce, u mononenasycených 15% snížení a u záměny za celozrnné obiloviny o 9 %. Ačkoli limitem studie byl tzv. selfreporting (účastníci sami vyplňovali frekvenční dotazníky), tak se výsledky shodují s dalšími klinickými hodnoceními. A nějaké konkrétní příklady? Například máslo a margaríny za rostlinné oleje (řepkový, olivový), bramborové lupínky nebo sušenky za oříšky (mandle, arašídy - neslané samozřejmě!) a sýrový sendvič z bílého chleba za celozrnnou variantu s avokádem a kuřetem!
Původ potraviny prezentovaný ve virtuální realitě
Znát původ potravin, které konzumujeme patří u některých spotřebitelů už ke standardům, bez kterého by pokrm nestrčili do pusy. Firma Nescafé ve spolupráci s Googlem ale přišla s novinkou, která tento aspekt posunuje do jiné dimenze. Do virtuální reality. Pomocí aplikace (dostupné pro Android i iOs) a speciálních "brýlí" je možné si prohlédnout plantáže v Brazílii, odkud pochází káva pro výrobky Nescafé. Deset tisíc těchto "brýlí" bude distribuováno do 13 zemí. Česko ani Kanada mezi nimi nejsou, tak nám nezbývá nic jiného, než se spokojit s 2D variantou na YouTube.
Latte Art out, Pancake Art In
Časy Latte Artu jsou v některých kruzích asi zažehnány. Japonská restaurace se rozhodla proartovat srkze palačinky, na kterých kuchař znázorňuje všelijaké anime nebo herní postavy. Bacha aby se ty stíny ale nepřípálily až moc!
Množství cukru v nápojích je různé země od země
Průzkum ukázal, že množství přidaného cukru ve stejných nápojích se různí země od země. Tak například Sprite v Thajsku obsahuje ekvivalent dvanácti čajových lžiček cukru oproti pěti v Polsku nebo Rakousku. Nebo taková Coca-Cola v Kanadě obsahuje více cukru (39 g) než v USA (36 g), UK (35 g) a v Thajsku (32 g). Tak to já ji tam raděj pít teda nebudu. Co všechno mohou napáchat slazené nápoje? K tomu všemu si ještě můžete rozkliknout následující rozbor, kolik cukru je vlastně v našem jídle.
Jak jednou rozmrazíš, už nezamrazíš. Nebo?
Kolikrát jsme slyšeli, že jednou rozmrazené už se nemá zamrazit znovu. Pokud ale zvolíme správnou proceduru a potravina není znečištěná, není v tom podle RD Tiny Hans problém. Jak tedy na to? Rozmrazovat jedině v lednici, nikoli na kuchyňské lince za pokojových teplot. Může totiž dojít k pomnožení nežádoucích bakterií, které mohou být následně zdrojem infekce. Také by se znovu neměly zamrazit porkmy, které jsme rozmrazili v mikrovlnce nebo byly nevhodně rozmrazeny ve studené vodě. Více k metodám AJ nebo ČJ.