Páteční novinky 13.

Páteční novinky 13.

...v neděli. Vzpomněla jsem si na Helenku Vondráčkovou, která zpívá, že už to bude rok, co jí z vlaku mával. No, od posledních Pátečních novinek uběhlo hodně času, že už to snad bude taky rok. A ještě je neděle. Ale to přece nevadí, protože tak nějak to všechno stejně shrnujeme pod pojem víkend, a ten stále trvá. Tak po sto letech, jdeme na to!

Tento týden se nesl hlavně v duchu bilancování a toho, co nám přinesou týdny následující. Z čeho bychom se mohli poučit, co neustále připomínat, na co se těšit. Hned z toho důvodu mě zaujal článek tak trochu futuristický, nikoli ale nereálný. Jaké nové technologie v medicíně přinese rok 2017 krásně shrnuje článek na webu The Medical Futurist. Co takhle kontaktní čočky, které umí měřit hladinu glykémie, auto nacpané health senzory (jasně že umí řídit samo) nebo klinické testy metody CRISPR

Nejen technologie mohou být vzrušující. Nové potraviny nebo výrobky z nich také ovládly spoustu článků. Mléčné výrobky s přísadami, které budou napomáhat jejich trávení anebo nemléčné varianty, které zase rozšíří trh pro skupiny lidí, které se živočišným výrobkům vyhýbají. Pozornost si zaslouží i vláknina a cokoli, co podpoří naši mikroflóru. Ti, co trpí po alkoholových večírcích by možná ocenili nový vyprošťovák B4, ale museli by se prvně přestěhovat na Floridu. Tak snad, chovejte se ke svému tělu tak, ať nemusíte minimalizovat nepříjemné následky excesů. Nejenom těch alkoholických.

Jestli si dáváte ke snídani rádi různé cereálie, musli nebo jiné zrní, měli byste zbystřit. Že není zrní jako zrní je jasné, a nemyslím tím zrovna tu kapelu a potravinu. V Británii si posvítili na pár těch barevných krabic a zjistili, že děti na snídani dostanou pořádnou nálož cukru (až nad polovinu denního doporučeného příjmu). K podobným průzkumům mají důvod, protože více než jedno z pěti dětí zahajuje školní docházku s nadváhou nebo je obézní. Mimo to, připravuje vláda tzv. sugar tax (účinná od dubna 2018), která by měla zavést speciální daň na slazené nápoje. 

Co se týče novoročních předsevzetí a nasazování různých diet, ráda bych apelovala tímto článkem. Ten akcentuje normální a vyváženou stravu. Žádné dietování, žádné obviňování té či oné potraviny nebo diety, že může za ten a támten fald. Nemá smysl dodržovat dva týdny určitý jídelníček, jenom s cílem shodit tři kila a poté se vrátit k původní stravě. Má smysl přijmout změnu, která bude trvat a stane se součástí našeho života. 

Na závěr bych ráda všem popřála spoustu dobrých chutí a zdravého jídla do nového roku! Příští týden se budu opět těšit.