Páteční novinky 15.

Páteční novinky 15.

Tenle týden se nevyhneme kauze o Nutelle a dlouho skloňovanému pojmu clean eating. Mimo to, už jste slyšeli o Edipeel? Tak směle dál.

Tak jo celá ta věc okolo Nutelly. Už to médii proběhlo minulý týden. Šílená věc, že Nutella může způsobit rakovinu díky molekule nacházející se v rafinovaném palmovém oleji, který dává Nutelle krásnou schopnost - roztírat se. Ta vzniká při teplotách nad 200°C, ale zástupci Ferrera tvrdí, že používají šetrné postupy, kdy nedochází k takovému zahřátí = nevytváří onu látku. Trochu mi to připomnělo kauzu s červeným a zpracovaným masem, které bylo zařazeno na seznam karcinogenů. Velký humbuk, ale žádná tragédie. Konzumenti by raději měli přemýšlet nad vysokým obsahem tuku a cukru, to je ten hlavní důvod, proč Nutellu omezit. A neplatí to jenom na oříškovo-čokoládovou pomazánku, ale na všechny zpracované potraviny a sladkosti. A když se podíváte na seznam karcinogenů, je tam třeba alkohol. Kdo si dneska dal pivo "na trávení" k obědu? Vše je o kontextu! Pro ty, co se chtějí v Nutelle pořádně rozpitvat - ZDE.

Jeden by řekl, další chemie na ovoci a zelenině, druhý by řekl, snížení nákladů na dopravu a delší udržitelnost. Banány by nemusely dozrávat v nákladním prostoru letadla nebo dokonce až v obchodě. Bavím se o slupce, kterou můžeme nanést na ovoce a tím prodloužit jejich život, než se zkazí. Obal je poživatelný, schválený FDA a už se dokonce v některých zemích aplikuje. Edipeel je vyrobena z extraktů rostlin, bez chuti a neškodí zdraví, dokonce se jeji výrobci snaží i o certifikát BIO. Více informací FAQ.

Clean eating je pojem, který jste možná prákrát (i víckrát) zahlédli na internetu. Co se pod ním skrývá? No, to mnohdy těžko ručit. Někdo totiž vidí bezlepkové, někdo raw a někdo vegan. Někdo vzduch. Asi základním principem je, že se máme vyvarovat všeho zpracovaného a nic co jenom trochu prošlo továrnou nevpustit do domu. Zaujal mě tento "rozhovor", kde jasně nutriční terapeutka poukazuje na to, že největším problémem je stavění potravin na dvě strany - dobrou a špatnou. Kdybychom se vykašlali na slůvko clean, zbyde nám eating - jezení, a to musíme vždy uvést do kontextu. Pokud si dám čokoládu, přemýšlím nad tím, jestli jsem si dala i mrkev nebo papriku, jestli jsem si byla zaběhat nebo zacvičit jógu. Pak je nějaká čokoláda jedno. 

Z trochu odbornějšího soudku něco o obezitě. Na tu už není nahlíženo pouze jako civilizační onemocnění, které je spojeno s životním stylem plném přejídání a nedostatku pohybu. Je spojena s řadou zánětlivých procesů a oborníci se snaží rozluštit přesné cesty, jak následná obezita propuká. Zde je seznam 10 bodů, které odráží toto tvrzení. Bylo by pak možné obezitu léčit například léky na zánět místo cvičením?

Jak donutit studenty aby jedli zdravěji? Je to prosté, dát levněji zdravější variantu a tu méně zdravou podražit. Já si pamatuju, že smažák s hranolkama v menze byla jednu dobu jedna z nejlevnější variant. (Kolik to stojí teď?) 

Trochu mimo výživu, ale stejně významný krok v prevenci našeho zdraví. 30. května si naposledy zapálíte v restauracích, kavárnách, barech nebo na diskotékách. "Užívání elektronických cigaret bude zakázáno všude tam, kde zákon zakazuje kouření (na zastávkách veřejné dopravy, ve školách, dětských hřištích, divadlech…), s výjimkou provozoven stravovacích služeb (restaurace, kavárny atd.), prostoru zoologické zahrady a stavebně oddělených kuřáren tam, kde je zákon povoluje."

Sdílejte a za týden se vraťte!