Páteční novinky 17.

Páteční novinky 17.

Že si jdete přečíst Páteční novinky se skleničkou vína v ruce? Tak ji radši odložte, protože začal Suchej únor. Místo toho si můžete jít spočítat tečky na jazyku a zjistit, jeslti jste supertasteři!

Terrific Scientific pořádá BBC ve Velké Británii. Tohoto projektu se mohou zúčastnit základní školy (primary schools) a jeho cílem je dětem přiblížit vědu. Hned první měsíc se zaměřili na jeden z našich smyslů - chuť. Skrze výzkum se snažili rozlousknout, zda-li je možné přijít časem na chuť často odmítanému kadeřávku (kale) nebo růžičkové kapustě. Obecně - je možné se naučit mít rád/a jídlo, které nám nechutná? Tohle mě dost zaujalo, protože jsem nedávno dočetla i knihu First Bite (chtěli bystě vědět víc? Tak hlasujte!). 175 žáků ve věku mezi 9 a 11 lety bylo rozděleno do dvou skupin - první jedla kadeřávek a druhá rozinky po dobu 15 dní. Na konci se ukázalo, že žáci ze skupiny kadeřávku ho začali mít raději. Museli ho zkoušet ale každý den. Tohle se netýkalo tzv. supertasterů, ti mají totiž zvýšenou vnímavost na hořkou chuť a jejich preference se zvýšenou expozicí příliš nezměnily. Chcete se vymlouvat, že jste supertaster? Udělejte si kvíz

Už jste slyšeli o oleji z emu? Ano, jako z těch ptáků. Já ne a ani by mě nenapadlo ho jíst nebo se s ním natírat, ale vypadá to, že by mohl mít pár užitečných vlastností. Při orálním podání může snížit hladinu cholesterolu, obsahuje omega 3, 6 i 9 mastné kyseliny. Jeho aplikaci na kůži si zase chválí maséři, protože se dokáže dostat hluboko do kůže i se spoustou užitečných látek. 

Trošku neotřelejší forma odkazu, ale nevadí! Holky z The Rooted Project uspořádaly přednášku na téma střevního zdraví a teda mým výživových feedem na Twitteru to dost zahýbalo. Odkazy lítaly jeden za druhým a zajímavosti člověk ani nestíhal chytat. Proto udělaly bezva shrnutí s nejpodstatnějším. Tak například:

- vláknina zvětšuje objem stolice, což je prospěšné na zácpu a její množství navýšené o 7 g za den může přinést snížení rizika vzniku onemocnění

- kolem tří let se dotváří náš mikrobiom, ovlivnit jej mohou třeba domácí mazlíčci nebo to, jestli necháte své děti trošku porýpat v hlíně

- probiotika mohou pomoci s redukcí váhy, ale pozor asi jenom o - 0,5 kg..chápete?

Růžová Himalájská sůl není žádný zázrak v kuchyni. Je to prostě docela hogofogo sůl na steaky, ale žádné zdravotní benefity nemá. Můžete se dočíst, že má až 84 látek, které ale ani z většiny nereprezentují nutrienty - naopak spíš kontaminanty. Tvrzení o zdravotní prospěšnosti nejsou založeny na ničem jiném, než na jedné pseudostudii, která vypadá na to, že si ji někdo vycucal z prstu. Výjimečně zde mám i jazykově přijatelnější verzi.

Suchej únor je kampaň na podporu omezení pití. Je cílená zejména na muže (proč jako?), ale přidat se můžou i ženy (díky za pozvání). Možná cíleně zvolili nejkratší měsíc v roce, kdy si po dobu 28 dní nedopřejete ani kapku alkoholu. Ani piva, to je totiž taky alkohol a počítá se. Důvodem je docela vysoká konzumace alkoholu v ČR - 19 % mužů pije alkohol téměř denně, 26 % je ohroženo na závislosti, to je až milion českých mužů. Do svědomí si může sáhnout každý z nás a omezit své pití klidně po celý rok. Na příležitostné sklence není ale nic špatného.