Páteční novinky 18.

Páteční novinky 18.

Tenhle týden možná výhradně o ovoci a zelenině s vůní Středozemního moře a zamyšlením na závěr! 

Troufám si říct, že o středomořské diete už jste nejspíš slyšeli. Jedná se o stravu obyvatel zejména Řecka, Španělska, Turecka, Itálie nebo Chorvatska. Prostě oblast Středozemního moře. Ne, že by se jednalo o převratnou novinku, ale našla jsem zajímavé materiály, tak proč to neokomentovat. V principu vychází "dieta" ze stravovacích zvyklostí výše zmíněných regionů - je bohatá na rostlinné zdroje potravin (celozrnné obiloviny a výrobky, luštěniny, ovoce a zeleninu, hodně libového světlého masa, ryb a střídmá konzumace vína). Když si pak dáme jedna a jedna dohromady, nepřekvapí nás, že má takové stravování příznivý vliv na naše srdce a celý oběhový systém. Magazín Today´s Dietitian, který lze celý přečíst online, vydal speciální přílohu ke kurzu (i s testíkem na konci!), která shrnuje všechny dosavadní poznatky s konkrétními čísly i studiemi. Pokud máte speciální slabost pro britský přízvuk, ještě by vás mohlo potěšit tohle video!

Když si nedám k jídlu nějakou zeleninu, jsem nervózní. Ne, že bych za den musela sníst pět kilo rajčat, ale tak nějak jsem na to od mala zvyklá (díky mami a tati!). Jenomže teď v zimě je to trochu na nic. To musím všem věčným stěžovatelům, že zelenina je drahá a bla bla dát za pravdu. Ještě, že máme mrkve a mraženou a nakládanou zeleninu. Varianta se vždycky najde, třeba i v podobě zeleniny v plechovce! A věděli jste, že ten rozdíl pak není až tak veliký? Jenom bacha na vyšší obsah soli a nebo různých nakládacích šťáv. 

Se zvýšeným příjmem ovoce a zeleniny může být i spojená zdravější a veselejší mysl. Proběhl takový menší výzkum, kdy 171 studentů rozdělili vědci do tří skupin. Jedna se stravovala tak, jak byla zvyklá. Druhá dostala každý den přímo pod nos dvě porce ovoce nebo zeleniny ke své stravě navíc a třetí skupina byla obdarována vouchery a slovním doporučením konzumovat více ovoce a zeleniny. Právě účastníci z druhé skupiny vykazovali větší vitalitu, motivaci a celkově pohodu. 

Peroxid vodíku není opravdu žádný zázračný lektvar na neduhy, rakovinu ani na "očistu" organizmu. Zesvětluje vlasy. Ačkoli jsou zde stránky, které doporučují různé domácké, NEBEZPEČNÉ a naprosto nesmyslé návrhy na jeho použití, jeho konzumace může přivodit závažné obtíže, například embolii a skončit smrtí. 

Méně tradiční článek, který dávám na závěr schválně k zamyšlení. Pracujme všichni na tom, ať se nedostaneme do doby nejídla! 

A už jste hlasovali? Za týden ahoj, čau.