Po přečtení už budete vědět jaké tuky si vybrat do jídelníčku, k suchému únoru budete moc přidat i únor bez cukru a ještě to zajíst chlebem!
Fórum zdravé výživy vydalo tiskovou zprávu, ve které komentuje závěry studie provedené na Harvardské univerzitě. Jednalo se o dlouhodobou prospektivní studii, která čítala na 100 000 účastníků a jedním z výstupů bylo také posouzení nasycených mastných kyselin. Jestli jsou pro nás hrozbou či ne, a jak je důležité je nahradit něčím přínosnějším. V tom tkví podle mě hlavní kámen úrazu v jiných studiích, kde vyřadí například nasycené tuky, ale už se nedívají, čím je lidé nahradí. Je jasné, že pokud nahradím bůček dortem, není to to pravé ořechové. Pravým přínosem budou nenasycené tuky, celozrnné obiloviny a kvalitní bílkovina. Stále tak platí, že nasyceným se máme spíše vyhnout a nenasycené vřele do jídelníčku přivítat. Vzhledem k tomu, že z 50% naše populace umírá na kardiovaskulární onemocnění, troufám si říct, že to stojí za to.
Spousta lidí dnes drží bezlepkovou dietu. Spousta lidí si ji taky naordinovala sama. Někdy ale jedna restrikce může přinést i skryté zápory. V rozsáhlé studii prováděné v USA našli vědci malý vzorek lidí, který držel bezlepkovou dietu. Všimli si, že v jejich krvi je obsaženo vyšší množství kovů, než u lidí, kteří nejedli bezlepkové výrobky. Vysvětlují si to tím, že nejčastěji se lepek nahrazuje rýží a moukou z ní, která může být kontaminována. Aby tak mohli ale s jistotou tvrdit, musí proběhnout další studie na to zaměřené. Určitě to neznamená, že přestaneme jíst rýži. Je třeba si také uvědomit, že narozdíl od USA, je v Evropě regulován obsah kovů v potravinách. Stejně ale nepřestávejte lepek jíst bez toho, aniž byste měli prokázanou diagnózu celiakie.
O suchém únoru už jsem se zmiňovala. Nejkratší měsíc v roce však nepříjde atraktivní jenom abstinentům, ale jako "něcofree" měsíc si ho zvolila i Cancer Research UK. Jejich Sugar Free Feb (Únor bez cukru) je kampaň, do které se může zapojit kdokoli. Jde o to, že držíte celý únor cukrový půst, vytvoříte si na jejich webu svoji stránku a snažíte se vybrat na "svou" podporu co nejvíce peněz. Ty byste pak měli darovat právě výzkumnému centru. Tyhle akce pořádají pravidelně a "záminky" jsou taky různého typu. Tímto uděláte něco nejenom pro sebe, ale pokud se vám podaří sehnat nějaké peníze, můžete tím pomoct i jiným. Ačkoli je to šlechetné, mám to podobně jako s tím alkoholem.
Když už jsme u těch kampaní, tak zmíním i Healthy Weight Week, který právě probíhá v Austrálii. Neznamená to, že si stoupnete na váhu, rychle z ní radši slezete a pak po zbytek týden jíte salát. Jedná se o rozsáhlou akci plnou nutričních terapeutů zapojených po celé zemi. Ti mají hlavně lidem ukázat a poradit, o čem je zdravý životním styl a jak si udržet zdravou váhu. Zúčastnění si tak mohou posedět u čaje nebo se jet projet na kajaku! Neuděláme něco i u nás? Ale asi bez těch kajaků..
Přeju vám krásný víkend, já ho strávím u sestry v Praze! Tak hasta luego.