Je pátek a jsou tady (už) podruhé zprávy z tohoto týdne. Sestra mi říkala, že by uvítala nějaký můj názor nebo zhodnocení ke každé zprávě, takže jsem je tentokrát vylepšila a máte to tam!
Botulotoxin v cizrnové pomazánce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce důrazně varuje před cizrnovými pomazánkami značky Lunter, které jsou podezřelé z obsahu botulotoxinu. Můžete ho znát taky pod lidovějším názvem "klobáskový jed", který je však velmi účinný a jeho požití může vést až k fatálním důsledkům. Jedná se o šarži Cizrnová rostlinná pomazánka, značka Lunter, balení 100 g, doba minimální trvanlivosti do 21/08/2015 a pokud ji doma máte, v žádném případě ji nekonzumujte! Pokud vás zajímá botulotoxin a jeho producent, čtěte více ZDE.
Pronájem slepic
Pronajímá se už kde co. Momentálně ve Spojených státech frčí pronájem slepic - nosnic, které si můžete na pár měsíců i s kurníkem zapůjčit. V ceně je také krmení na příslušnou dobu. Ve vymezeném období máte "svoje" vajíčka, která ale vyjdou mnohem dráž, než v obchodě. Nicméně jsou "vaše". Ač je to nápad zajímavý a v době ptačí chřipky kšeft i vzrůstá, přijde mi to stále jako trochu americká ulítlost, protože mít slepice doma v chovu, není u nás až taková zvláštnost.
Pošli bramboru!
Abych nepsala jenom o vážných věcech, jednu zprávu si dáme trochu odlehčenou. Už jste přemýšleli jak někomu originálně popřát k narozeninám? K promoci? Nebo jen tak udělat radost/překvapení/whatever? Alex Craigh si s tím asi taky lámal hlavu, a tak přišel s nápadem posílat brambory. Na ně jednoduše nalepíte známky, napíšete adresu a na zbylé místo vzkaz. Odhlédněte od plýtvání zdrojů a hladových dětí v Africe. Tohle je vtipné. Měli bychom zavést širší schránky, protože chodit pro brambory na poštu je bláznivé.
Modbar
Kdo někdy dělal v kavárně za kávovarem ví, že je to pěkně velká mašina. A dost často ani nevidíte, kdo vám vlastně kávu připravuje nebo komu ji připravujete. Modbar je ale nově zpracovaný espressovar, který je zabudovaný v desce baru a ven trčí jenom tři páky, jejichž design byl inspirován podobou velryb, které "vykukují" z moře. Tato modifikace umožňuje lepší komunikaci se zákazníkem a co si budeme povídat, vypadá to hezky! Mnohým by to mohlo připomenout pivní výčep, ačkoli z něj teče trochu jiný mok.
Jak působí energy drink ve 24 hodinách po požití?
K energy drinku jsme už sáhli snad všichni za všemožných okolností. Pravděpodobně z důvodu akutní potřeby povzbuzení k učení na zkoušku, nebo po náročné noci. Přemýšleli jste ale někdy, co se děje následujících 24 hodin? Po 15-45 minutách dosahuje kofein maxima, do 50 minut je všechen vstřebán, po hodině aktivita klesá a začínáme se cítit unaveně v důsledku tzv. sugar crashe. 5 až 6 hodin je poločas rozpadu kofeinu, za 12 hodin by se měl všechen vyloučit. Po této době také můžeme pociťovat abstinenční příznaky, pokud patříme mezi pravidelné konzumenty kávy. Vše tohle shrnuje infografika vytvořena od Personalise.co.uk. Co mi chybí je interakce a účinek dalších látek, které v energy drincích najdeme - například taurin, guaranu nebo ženšen, ale třeba se časem dočkáme!