Páteční novinky 8.

Páteční novinky 8.

Tento týden je jasným hitem maso a sladkosti. WHO totiž zařadila zpracované maso mezi prokázané karcinogeny a blíží se nám Halloween, který zaplavuje svět sladkostmi. I když se České republiky tento svátek až tolik netýká, tipy se mohou hodit do každé situace! 

Zpracované maso může způsobit rakovinu

WHOMNT, BBC, The Chippewa Herald, Bezpečnost potravin

Snad největší "novinkou" tohoto týdne je určitě zpráva vydaná WHO, která tvrdí, že konzumace zpracovaného masa (párky, šunka, uzené) může způsobit kolorektální karcinom. Pokud si denně dopřejeme 50 g takového produktu, zvýší se riziko vzniku onemocnění o 18 %. Ani na červeném mase nezůstala nit suchá a u něj to vypadá na 17% riziko s každými 100 gramy. Znamená to však, že bychom se těmto produktům měli zcela vyhnout? Ne neznamená. Stejně jako všechno, i tyto produkty mají svou míru. Pokud patříte mezi časté konzumenty uzenin, měli byste jejich příjem zredukovat, ale jestliže máte jednou za čas chuť na steak nebo slaninu ke snídani, dejte si to. Ještě přikládám poslední zdroj, který je spíš komentář, ale je trefně napsaný!

14 mýtů při nakupování potravin

WebMD

V jednom obchodě ve Vancouveru jsem našla cedulky, že mohou zákazníci využít služeb nutričního terapeuta. Kéž by se tohle stalo alespoň tak trochu standardem. Ale než se tak stane, můžete se podívat tady na seznam sestavených mýtů, které se týkají nakupování potravin. Že bio a nízkotučné neznamená zdravější už snad většina lidí pochopila. Dočíst se můžete ale i o džusech, čerstvých potravinách nebo o tom, že byste měli děti brát s sebou na nakápy a místo kokina na cestu je zapojit do celého procesu. V souvislosti s nakupováním a dětskou společností se mi tento týden ještě líbila fotka na Instagramu Jamieho Olivera.

Redukce přidaného cukru má rychlé výsledky

Bustle, Science Daily

U 43 obézních dětí ve věku mezi 9 až 18 lety, které trpěly alespoň jedním chronickým metabolickým onemocněním (vysoký tlak, špatné jaterní testy, vysoká hladina triglyceridů) byl zkoumán vliv restrikce přidaných cukrů. To znamená takových, které nejsou přirozenou součástí potraviny, ale jsou třeba kvůli senzorickým vlastnostem do potravin/pokrmů přidávány. Dieta zůstala kaloricky stejná a hubnutí nebylo také žádoucí. Prosté vynechání přidaných cukrů vedlo ke zlepšení metabolických parametrů už po devíti dnech, bez toho aniž by došlo k redukci váhy. Studie byla provedena jenom u dětí původem z latinské ameriky nebo afroamerického původu, také ne na příliš velkém vzorku. I tak jsou zjištění zajímavá a na další prozkoumání se těším. Obzvláště teď před Hallowenem, kdy je sladkostí všude kopa, je vhodné se nad tím alespoň zamyslet. 

Halloweenské produkty

Food Manufacture

Nikdy jsem nebyla vystavená této tradici tak jako teď v Kanadě. Proto mě zaujala i zpráva s různými svátečními produkty, které zdobí obálky. A jelikož je všude plno sladkostí ještě si můžete počíst něco z historie takové "bonbonové firmy".

Jak zvládnout hromady sladkostí?

The University of New Mexico

A na závěr snad už jenom, jak všechny ty sladkosti z Halloweenu zpracovat. Rozumím, že v ČR tento problém nebude tak markantní jako v Americe, nicméně těch situací, kdy se nám sejde doma větší sladkostní obnos je stejně více než dost!