Páteční novinky 10.

Páteční novinky 10.

Desátý díl máme tady a co v něm? Přečtěte si něco o nutnosti snídaně, o tom, jestli umělá sladidla pomáhají v kontrole tělesné hmotnosti, že se vyvíjí vakcína "na cholesterol" nebo mrkněte na video o ingrediencích. 

Snídaně

Authority nutrition

Snídaně, základ dne. Věta, kterou zná snad každý. Bez snídaně nevytáhnout paty z domu. Je však nutné snídat, aby všechno v našem jídelníčku bylo tak jak má? Podle Authority nutrition a jejich revizi nejnovějších studií není nutné se řídit touto mantrou. Pokud snídáme, neznamená to automaticky, že se nám bude lépe hubnout, že "nastartujeme" metabolismus. Daleko víc záleží na celkovém příjmu potravy - na jejím množství za celý den a na její kvalitě. Pokud tedy nejste zvyklí snídat, nemusíte se do toho nutit, jenom proto, že to radí každý leták. Na druhou stranu zde máme do opozice tvrzení, že je po nočním hladovění nutné se najíst a doplnit zásoby. Kde je pravda? 

Umělá sladidla a kontrola tělesné hmotnosti

Science Based Medicine

Nejnovější systematic review si vzalo na paškál studie o umělých sladidlech a jejich vztahu ke zvýšení/snížení tělesné hmotnosti. Umělá sladidla jsou nízkokalorická a tudíž by neměl jejich příjem zvýšit ani příjem energie. Alespoň ne v jídle nebo nápoji, ve kterém jsou konzumovány. Na druhou stranu se spekuluje nad kompenzačními mechanizmy nebo nad tím, že pokud tělu dodáme sladkou chuť, ale bez kalorií, jsme povzbuzováni v další konzumaci. Tělo je komplexní systém a tato studie ukazuje jednak správný pohled na různé druhy studií (na zvířatech, observační a RCT) a ve výsledku také na to, že užívání umělých sladidel pravděpodobně pomáhá v kontrolování tělesné hmotnosti. Více než tohoto zjšitění si cením komentáře k získávání výsledků z různých druhů studií, kdy se výsledky ze studií na zvířatech nedají jendoduše převádět na lidi a observační studie neposkytují informace co se týče kauzality. Nejvěrohodnějším typem studií jsou takové, které jsou zaslepené a lidé jsou v nich náhodně rozděleni. 

"The best type of data are controlled experiments in which people are randomized and blinded to either LES, sugar, or unsweetened water. The advantage to this type of data is that you can make confident conclusions about cause and effect. The disadvantage is that they are more difficult to conduct, and therefore may be small or short term."

Antioxidanty

MNT

Tentokrát nemáme z Medical News Today žádnou studii, ale článek o antioxidantech. Jednoduchou a stručnou formou pojednávají o tom, co jsou vlastně zač. Srdce každého nutričního terapeuta zaplesá, když se nedočte o žádných doplňcích stravy, kterými se často snaží lidé tyto látky doplnit. Namísto toho upozorňují, že je třeba mít pestrou stravu a ke každému jídlu mít kousek zeleniny nebo ovoce. Věděli jste například, že rajče obsahuje látku zvanou lykopen a je mnohem lépe využitelná, pokud jsou rajčata tepelně upravená?

NutritionDay

NutritionDay, Zdravotnictví a medicína

19. listopadu se uskuteční nutritionDay, což je den vyhlášený jednou nebo dvakrát do roka. V tento den se na zúčastněných lůžkových zařízeních vyplňují jednoduché dotazníky ohledně stavu výživy, choroby a poskytnutá nutriční péče. Data jsou pak posíláná do centra ve Vídni, kde jsou vyhodnocena jednak všechna dohromady, jednak samostatně, aby se jednotlivá pracoviště mohla porovnat. 

Vakcína proti cholesterolu

Telegraph

Ze stejné dílny jako vakcína proti HPV viru přichází i látka, která by mohla vyřadit používání statinů, které se používají ke snížení cholesterolu. Měla by být účinější a efektivnější, čili by nebylo nutné polykat prášky každý den. Testy proběhly teprve na myších a opicích, takže je předčasné dělat jakékoli obecné závěry a příliš se radovat. 

Diabetes I. typu

Huffingtonpost

V minulém týdnu jsem psala o diabetu druhého typu. Abyste nebyli ochuzeni, zde je článek o jeho prvním typu. Základní rozdíly jsou v tom, že první typ prostě "dostanete", kdežto k druhému typu se můžete dopracovat skrze nezdravý životní styl, zejména pak nadváhu a obezitu. Obě onemocnění nejsou lehká a přinášejí s sebou do života pacienta spoustu komplikací a omezení.

Ingredience

Tech Insider, NPR

Jak vypadají všechny ty "chemikálie" v našich potravinách? Jejich podoba je zpracovaná do knižní podoby, která může zdobit i vaši knihovničku.