Dnes mnohem víc o cukrech, ale také o aplikacích, které pomáhají zjistit složení pokrmu.
Aplikace na kostky cukru
Jednoduché, pomocí aplikace v mobilním telefonu naskenujete čárový kód a aplikace vám množství cukru převede do formy kostek cukru. Kdo má reálně totiž přehled o tom, kolik je deset gramů cukru? Já osobně preferuji starou dobrou matematickou metodu - jedna kostka cukru = 4 gramy cukru. Když se potom podíváte na složení potraviny a na obsah cukru, snadno si to můžete vypočítat sami.
DietScanner
Welcome to the future. Asi takhle bych nazvala tuto novinku, která vám pomůže určit množství kalorií v dané potravině. Scanner propojený s mobilní aplikací vám ukáže, kolik kalorií se nachází v potravině - pozor, nedokáže analyzovat heterogenní potravinu jako třeba hamburger, ale slaninu samotnou už ano.
USDA vydala nová výživová doporučení
Určitě klikněte na odkaz, protože ukrývá video, kde jsou diskutovány nové pokyny vydané USDA. Největší "novinkou" je striktní omezení přidaných cukrů, a to v maximální výši 10 % z celkového denního příjmu. Pokud průměrně přijímáte 2000 kcal, je to pak 200 kcal, což bychom mohli přirovnat k plechovce coly. Moc prostoru nám ke "hře" nezůstává, že ano? V poslední době se ale přidaný cukr bere na paškál opravdu hodně (Jamie Oliver - Sugar rush, Spojení mezi příjmem cukru a rakovinou prsu, Redukce cukru jako prevence obezity a diabetu II. typu) a jeho příjem bychom měli zvážit. Jak toho prakticky dosáhnout? Vyvarovat se zpracovaným potravinám, kupovat čerstvé "opravdové" potraviny a vařit!
Taxa na slazené nápoje
A s cukrem ještě nekončíme. V Mexiku proběhlo zhodnocení speciální daně uvalené na slazené nápoje a výsledky byly následující. Jakožto země s nejvyšším výskytem obezity a diabetu, zavedlo Mexiko speciální daň, a to ve výši 10 %, na slazené nápoje a ačkoli byly první reakce skeptické (zjm. z řad výrobců a dodavatelů) v závěru roku došlo k až 12% redukci prodeje těchto produktů.
Zdravé vždy neznamená bez efektu na naši váhu
Po provedených experimentech se ukázalo, že lidé mají tendenci se přejídat, pokud je jídlo označeno jako zdravé (healthy). A to nezávisle na tom, jestli si lidé myslí, že je "zdravý" pokrm méně sitící než "nezdravý". Ačkoli byl experiment proveden na malém vzorku lidí, je to zajímavé. Máte tendenci naložit si více pokrmu, u kterého máte pocit, že je zdravější?