Páteční novinky 9.

Páteční novinky 9.

Světový den diabetu za rohem, chystáte se na pochod? Dále dojemná zpověď kluka s Crohnovou nemocí a nějaké tipy na láhve na vodu. A ještě něco víc!

Světový den diabetu

Bezlepčnost potravin I, II

14. listopad je vyhlášen jako Světový den diabetu. V tento den se narodil Frederick Banting, který spolu s Charlesem Bestem vynalezl inzulin. Diabetes je dvojího typu, přičemž nejrozšířenější je ten druhého typu, který je zároveň preventabilní. O to víc je zarážející, že jeho incidence stoupá. Správnou výživou a pohybem se dá tomuto onemocnění předejít. Začněte s pohybem třeba 11. listopadu na Pochodu proti diabetu.

Omega-3 mastné kyseliny nepomáhají léčit depresi

MNT

Omega-3 mastné kyseliny známe spíše jako esenciální potravinu pro zdravé srdce a snížení škodlivého cholesterolu nebo pro správnou funkci mozku. Myslelo se také, že jsou účinné v léčbě deprese. Podle nejnovějších studií se ale ukázalo, že jejich benefit je v případě tohoto onemocnění nedostatečně prokázaný. V porovnání s pacienty, kteří užívali placebo bylo sice zaznamenáno nižší skore příznaků deprese, ale rozdíl byl minimální. Studie, které se tímto zabývaly také prokázaly nízkou kvalitu provedení. Tady vidíme, že ne každá studie je provedena správně a její výsledky nemusí být bez kritického pohledu správně tlumočeny. 

Koncentrovaná káva s sebou

Beverage Daily

Balíček koncentrované kávy si můžete všude vzít s sebou. I do letadla, protože má jenom 48 ml. Je to produkt zejména pro lidi, kteří moc nestíhají a přitom si rádi dají tu svou dávku dobré kávy. Z jedné lahvičky můžete udělat až 16 šálků a odměřit si množství dle libosti. Já si ráda udělám na kávu čas a obzvlášť na dobrou kávu, ale určitě si tento výrobek svou cílovou skupinu najde. 

Ste Walker

The Independent

Osobní zpověď Ste Walkera dosáhla neuvěřitelného počtu sdílení. Ste trpí Crohnovou chorobou, což je onemocnění trávicího ústrojí, které nelze léčit a jeho následky se často musí řešit chirurgickou cestou. Může také dojít k různým komplikacím vedoucí k nemožnosti fyziologického příjmu potravy a vyprazdňování. Hlavní poselství tkví v šíření povědomí o této nemoci a také v tom, že ne každý, kdo se jeví na první pohled zdravý, doopravdy musí být. Pokud vás o Crohnovi zajímá něco víc Mayo Clinic, Crohnova nemoc.

Brassica Oleracea

TechInsider

Slyšeli jste o této rostlině? Já ne, na tyhle názvy mám děravou hlavu. Ale obrázek ukazuje, co všechno z této jedné plodiny dneska jíme. 

Lahve na vodu

The Independent

Každý den si kupovat pet lahev s vodou je trochu rozmazlenost. Pokud chcete šetřit matku přírodu a i svou kapsu, je nejlepší cesta si pořídit svoji láhev, do které můžete denodenně čepovat kohoutkovku nebo cokoli jiného. Při hledání jsem narazila na tento odkaz, kde jsou zajímavé kousky, ale v ČR jsem viděla spoustu dalších lahví, které se k tomuto účelu jistě taky hodí. A nestojí ranec peněz.